Waterpunten langs huttentocht Oisans
Kooptips & reviews
Paulien
Kooptips & reviews
09/06/2025
14 min

'Paulien, welke [wandel-/kampeerspul] heb jij?'

09/06/2025
14 min

'Welke tas/tent/jas/schoen/onderbroek/... is dat?' is een vraag die ik minstens tien keer per week beantwoord op Instagram. Hoog tijd voor een overzicht met uitgebreide antwoorden.

Tip: gebruik de inhoudsopgave of de zoekfunctie in je browser om sneller je antwoord te vinden.

Deze spullen heb ik mee

Het verschilt per avontuur welke spullen ik mee heb op mijn wandeltochten. Ga ik twee dagen wandelen, dan heb ik minder mee dan als ik vier weken in afgelegen gebied ga lopen. Ga ik in de zomer in Nederland wandelen, dan neem ik andere spullen mee dan wanneer ik in winters Schotland ga lopen. Ga ik op huttentocht, dan neem ik niet de kampeerspullen mee die ik voor mijn wandel-en-kampeertochten gebruik.

Dit overzicht is dus geen opsomming van alle spullen die ik op elke tocht mee heb, maar meer een inventarisatie van wat ik bezit en wat je op mijn foto's langs zou kunnen zien komen.

huttentocht-oisans-waterpunten

Good to know: ik leef nomadisch, dus minimalistisch

Je zult zien dat ik voor mijn huttentochten dezelfde tas meeneem als op mijn tochten met kamperen. Die tas is op huttentocht half leeg, dus ik zou prima met een kleiner model op pad kunnen. Ik ben fulltime op (wandel)reis en heb geen vaste uitvalsbasis. Het is voor mij dus veel handiger om zo weinig mogelijk spullen voor zoveel mogelijk avonturen te gebruiken. Daarom heb ik bijvoorbeeld geen twee of drie rugzakken.

4-daagse-huttentocht-oisans-wandelen

Mijn rugzak

Ik wandelde altijd met de Osprey Aura-rugzak. Een heel fijne tas met een stevig frame (rugpand + heupbanden) die mijn lichaam omhelsden. Deze tas is relatief zwaar, maar daarvoor compenseert hij in comfort. Toen ik ook ging bikepacken en mijn rugzak voor wandelavonturen tussendoor op mijn fiets moest meenemen, wisselde ik Aura in voor een rugzak met zacht rugpand.

Mijn zwarte rugzak is de Hyberg Attila X ultralight 50L (240 euro). Deze rugzak heeft dus geen stevig frame, maar een zacht rugpand dat direct tegen mijn rug zit. De tas heeft een inhoud van 50 liter en omdat mijn andere spullen allemaal relatief compact zijn, gebruik ik deze ook voor winterwandeltochten met kamperen (ja, dat past met slim inpakken). Ik gebruik deze rugzak zonder waterdichte hoes, maar met waterdichte pack liner of waterdichte zakken (dry bags).

Waarom ik zo'n fan ben van deze tas:

  • met een gewicht van 710 gram relatief lichtgewicht en wel heel sterk
  • elastische zakken op de schouderbanden, waar watervoorraad en snacks in kunnen
  • grote vakken op de heupband en aan zijkanten, waarin ik veel meer kwijt kan dan in eerdere tassen die ik probeerde
  • materiaal wordt niet zo snel smerig en vlekken zijn op zwart sowieso minder zichtbaar

Wat ik mis in deze tas

  • een speciaal vak en slangetje-uitgang voor een waterzak. In plaats daarvan heb ik nu flesjes in de elastische zakjes op de schouderbanden. Er is nu een nieuwe versie van deze tas die volgens de Backpackinglight-website 'geschikt voor drinksysteem' is.
  • ruimte om mijn camera clip (bevestiging voor mijn professionele camera die ik meeneem op werk-wandelreizen) aan te bevestigen
  • sneller een bezwete rug dan bij een rugzak die iets verder van de rug afstaat, zoals mijn geliefde Aura. Ik zweet sowieso snel, ook met Aura, dus ik vind dit geen grote dealbreaker

Blij mee: 9/10

dit-zit-in-mijn-rugzak-voor-meerdaagse-hike

Mijn waterfilter

Ik drink nooit water uit de natuur zonder het te filteren. Daarvoor gebruik ik op vrijwel al mijn tochten de Katadyn BeFree. Deze heeft als voordelen dat hij compact en licht is en je hem ook kan gebruiken om watervoorraad in mee te nemen. Hij heeft als nadeel dat hij niet alle virussen uit het water filtert. Om die reden had ik een tijdje een sterker, maar veel zwaarder filter mee. De LifeSaver Wayfarer. Die bevalt goed, maar ik heb toch liever een lichter filter. Ik ben nu extra voorzichtig met welk stroompje ik kies om uit te filteren. Ga ik naar gebieden met schaarsere watervoorziening en meer kans op schadelijke virussen in het water, dan haal ik de LifeSaver weer uit zijn winterslaap.

Blij mee: 7/10 (liever meer virussen filteren)
--> zie ook mijn blogartikel over de beste waterfilters voor wandelaars

huttentocht-wandelen-oisans

Mijn zakmes

Mijn geliefde Leatherman skeletool kb: klein, 37 gram en inklapbaar. Wel makkelijk kwijt te raken in een rugzak van 50 liter, dus hij heeft een vast plekje in mijn heupvak.

Blij mee: 10/10
--> Zie ook blogartikel Welke Leatherman tool past bij mij?

leatherman-skeletool-mes

Mijn brander

Mijn brander is de Soto WindMaster stove met 4Flex. Deze weegt zonder gasblikje 87 gram. Lekker licht dus, en zelfs bij een windje heel efficiënt in water koken. Volgens de maker kook je twee koppen water in slechts 2,5 minuten. Dankzij deze efficiëntie ga ik minder snel door mijn gasvoorraad heen. De brander heeft een piezo/ontsteker. Ik neem voor de zekerheid altijd een back-up-methode mee, maar deze piezo is nog altijd in leven en gaat langer mee dan die van branders die ik eerder gebruikte. De pannenhouder kan ingeklapt worden.

Blij mee: 10/10

soto-windmaster

Mijn pan

Mijn pan is de Soto Titanium Pot 750. Hij weegt slechts 95 gram inclusief deksel en afneembaar handvat. Deze pan is in mijn ervaring alleen geschikt voor het koken van water. Stop je er wat anders in, dan brand dat op de snelle bodem vrijwel direct aan. Dit is voor mij geen probleem, omdat ik of koud eet (dan laat ik dit hele kooksysteem thuis) of gevriesdroogde maaltijden bereid door kokend water in een zakje met gedroogde ingrediënten te gieten. Als je wel eten in de pan wilt bereiden, zou ik een pan met een dikkere bodem kiezen.

Door het dunne materiaal koelt de inhoud van de pan snel af als je de brander eenmaal uitzet. Dat is nadelig voor bijvoorbeeld TentMeals, waarvan je de gedroogde ingrediënten in de pan met kokend water schudt en na zo'n 10 minuten weken uit de pan eet.

Wat ik minder fijn vind aan deze pan: bovengenoemde brander en een klein gasblikje passen er niet samen in. En: d

Blij mee: 8/10

pan-soto

Mijn powerbank

Ik ben niet erg enthousiast over zonne-energie-laders en gebruik liever powerbanks. Ga ik langere tijd de wildernis in, dan neem ik meerdere powerbanks mee. Daarom vind ik het extra belangrijk dat ze zo lichtgewicht mogelijk zijn en met hun voorraad mijn telefoon en andere apparaten zo vaak mogelijk op kunnen laden. Ik ben heel blij met mijn Nitecore NB10000. Ik neem liever twee exemplaren van 10.000 mAh mee dan één van 20.000 mAh. Zo kan ik ze tegelijk aan de lader leggen (= sneller vol) en heb ik er nog een als de toch wel erg kwetsbare powerbank kapot gaat. Pas op met water en stoten, want daar kan hij heel slecht tegen. De powerbanks van Xtorm bijvoorbeeld zijn veel robuuster, maar ook direct veel zwaarder.

Blij mee: 10/10


telefoon-opladen-meerdaagse-wandeltocht

Mijn GPS-apparaat met noodknop

Omdat ik veel solo op avontuur ga, heb ik standaard een GPS-apparaat met noodknop mee op mijn tochten. Eerder had ik een model van Garmin met vele navigatiefuncties die ik in vijf jaar tijd zelden gebruikte. Deze heb ik vervangen door de Garmin Inreach mini 2. Hiermee kan een thuisblijver mijn voortgang volgen en kan ik via satelliet sms-berichten versturen en ontvangen. Ik kan bij een noodgeval de SOS-knop indrukken en via verbinding met satellieten de hulpdiensten inschakelen. Ook daar waar ik geen telefoonbereik heb. De centrale ontvangt dan ook direct mijn coördinaten.

Blij mee: 10/10

garmin-inreach-productfoto

Mijn hoofdlamp

Ik heb de Nitecore NU25 UL hoofdlamp van 47 gram. Hij is USBc-oplaadbaar en heeft een sterkte van 400 lumen. Voor wie dat ook weinig zegt: je kan er zo'n 130 meter ver mee kijken. Het lampje is kantelbaar en heeft verschillende intensiteit-standen. Er is ook een stand voor rood licht, wat ik fijn vind voor lezen in tent of berghut. De twee elastieken waarmee je hem op je hoofd houdt zijn reflecterend.

Blij mee: 10/10

nitecore-hoofdlamp

Mijn schoenen

Ik liep altijd op traditionele bergwandelschoenen. Nu loop ik op trailrunningschoenen met een goed profiel in de zool: de Altra Lone Peak 9+.

Waarom deze keuze?

  • ik heb schoenen met een heel brede toe box nodig en die heb ik onder de wandelschoenen nog niet kunnen vinden
  • ze zijn licht en blijven relatief koel bij warm weer
  • ze zitten heerlijk (voor mij)
  • de Vibramzool biedt veel grip

Nadelen: de zool slijt veel sneller dan die van mijn oude bergschoenen. Ik ben fulltime wandelaar en moet elke 3-4 maanden de schoenen vervangen omdat het profiel teveel gesleten is. Ik draag de schoenen met minder profiel dan af op mijn tochten in vlak landschap en draag de nieuwe schoenen op de bergpaden.

Blij mee: 8/10 (enige nadeel de slijtage)
--> Zie ook blogartikel Review | Altra Lone Peak als wandelschoen

Belangrijke opmerking hierbij

Ik raad dit type schoenen zeker niet aan elke bergwandelaar aan. Ik wandel al jaren 10 maanden per jaar in heuvels/bergen, heb sterk getrainde enkels en benen en voel me zekerder in deze schoenen dan in traditionele bergwandelschoenen. Ik loop bovendien geen heel technische paden, want ik heb hoogtevrees en vind dat gewoon niet leuk.

Ben je nog geen ervaren bergwandelaar? Train je weinig in de bergen? Voel je je minder zeker op lage schoenen? Maak je tochten op alpiene paden? Wandel je met een heel zware rugzak? Dan raad ik absoluut boven-de-enkel traditionele bergwandelschoenen met stevige zool aan. Laat je in de buitensportwinkel adviseren over het beste merk en model voor jouw voetvorm.

review-altra-lone-peak-wandelschoenen

Mijn sokken

Vroeger lachte ik mensen die op teensokken liepen uit. Nu wil ik zelf niet meer anders. Ik heb zo veel minder snel last van blaren of dove tenen, en mijn schoenen zitten met deze sokken nog lekkerder. Ik zou het eens proberen als ik jou was. Ik draag het liefst de modellen met wol van Injinji.

Houd je het toch bij 'normale' wandelsokken? Ik vond de merinowollen modellen van Smartwool en Darn Tough altijd heel fijn. Niet alleen hield ik daarin relatief lang droge voeten, ze gingen ook nog eens lang mee.

Blij mee: 10/10

--> Zie ook mijn blog over goede wandelsokken kiezen

injinji-teensok

Mijn wandelstokken

In de bergen loop ik met de Black Diamond women's trail wandelstokken. Wat ik er fijn aan vindt:

  • verstelbaar in hoogte, ook belangrijk omdat ik ze gebruik als tentstokken
  • handvatten die niet zweterig worden
  • lange handvatten, zodat ik de stok ook lager vast kan pakken bij het stijgen. Zo hoef ik de lengte van de stokken minder vaak aan te passen

Wat in andere stokken misschien fijner is:

  • minder gewicht
  • geen bevestigingsmechanismen die na een tijdje losser raken. Dat heb je met vrijwel alle stokken, behalve die inklapbare met een vaste hoogte. Regelmatig checken en aandraaien, dan is er niet zoveel aan de hand.

Blij mee: 9/10

tas-inhoud-400-km-wandelen-nederland

Mijn kleding

Ik kleed me standaard volgens het lagensysteem voor wandelaars. Hoeveel kleding en welke kledingstukken ik meeneem, hangt van de type tocht en de verwachte weersvoorspellingen af.

Ik draag sowieso altijd een merinowollen base layer (onderlaag). 's Zomers met korte mouwen, 's winters vaker met lange mouwen. Is het koud, dan trek ik daar laagjes overheen. Alsof ik mezelf mummificeer. Merinowol heeft hierin altijd mijn voorkeur. In de avondkou bij mijn tent of bij de berghut draag ik vaak een donsjas.

Om mijn benen heb ik 's zomers zoveel mogelijk een korte broek, omdat ik dat veel lekkerder vind zitten dan een met lange pijpen. Ik draag een model korte broek van Revolution Race. Ik ben niet per se groot fan van de kwaliteit van dit merk. Ze maken broeken wel precies in mijn verhoudingen: brede bovenbenen en heupen, smalle(re) taille. Mijn lange broek is van Vaude, een kwalitatief veel beter en duurzamer merk. Helaas is de pasvorm niet voor mij gemaakt, want er past een vuist tussen mijn taille en de broekrand.

Mijn regenkleding

Al mijn regenkleding is van Rab. Ik ben groot fan van die kwaliteit en doe al jaren met dezelfde spullen. Bij toeval heb ik twee regenjassen. De gele is de Rab women's Downpour Light jacket. Hij is heel lichtgewicht en compact mee te nemen. Bij lang aanhoudende regen en bij wandelen bij hitte vind ik hem aanzienlijk minder fijn dan mijn andere jas. Het materiaal is me dan net wat te dun en flexibel.

Blij mee: 8/10

Mijn andere jas is de Rab Kangri. Deze is veel steviger en functioneler in stevige buien. Ik heb deze jas jaren geleden in het zwart gekocht. Baal ik nu enorm van, want die kleur is niet erg veilig voor het bergwandelen. Ik heb zo tenslotte schutkleur als er iets gebeurt en reddingsdiensten moeten me zoeken. Verder vind ik dit écht een topjas. Ooit koop ik hem in een andere kleur.

Blij mee: 10/10
--> zie ook mijn blogartikel over regenkleding voor wandelen kopen

wandelen-in-de-regen

Mijn tent(en)

Ik neem op de meeste tochten mijn Durston X-Mid 1 met 'solid' binnentent mee.
Dit vind ik er fijn aan:

  • heel ruim voor een 1-persoonstent
  • snel op te zetten, met de buitentent eerst. Zo wordt de binnentent niet direct nat.
  • hij heeft een uitgang aan beide kanten
  • kan opgezet worden met wandelstokken, zodat je niet én tentstokken én wandelstokken meesleept
  • lang waterdicht (hoge waterkolom)
  • betaalbaar als je het vergelijkt met Hilleberg en MSR bijvoorbeeld

Wat ik er iets minder fijn aan vindt:

  • hij heeft een groter oppervlak dan de tenten die ik hiervoor had. Ik moet dus ruimere wildkampeerplekken zoeken

Blij mee: 9/10
--> Zie ook mijn blog Een lichtgewicht trekkerstent kiezen

4-daagse-hike-drenthe-lheederzand

Mijn slaapzak(ken)

Ik kan in de zomer helaas echt niet in of onder dezelfde slaapzak slapen als in de winter. Dan zweet ik zoveel, dat de slaapzak doorweekt raakt. Ik heb daarom meerdere slaapzakken met verschillende comforttemperaturen. De comforttemperatuur is de minimale temperatuur waarbij de gemiddelde vrouw nog warm genoeg door kan slapen. Zie ook Hoe weet je hoe warm een slaapzak is?

Mijn zomerslaapzak is de Rab Neutrino Pro 300. Hij weegt 728 gram. Hij heeft een comforttemperatuur van 4 graden boven nul. Ik slaap er comfortabel warm in bij 7 graden boven 0 en hogere temperaturen. Lees mijn review voor mijn uitgebreide mening.
Blij mee: 10/10

rab-slaapzak

In de winter slaap ik in de Exped Ultra -10 slaapzak. Deze lichtgewichte 3-seizoenen slaapzak heeft een comforttemperatuur van -3 graden. In deze slaapzak lig ik comfortabel bij temperaturen van 0 graden en hoger. Lees mijn uitgebreide review van de Exped Ultra -10 slaapzak.
Blij mee: 10/10

Ik kampeer ook in hartje winter in Schotland. Dan zijn bovenstaande slaapzakken niet warm genoeg. Bij mijn vrienden in Schotland ligt mijn Nomad Gemini 1100. Dat felgele maatje gaat dan mee op winters avontuur.

--> Zie ook mijn blogartikelen over zomerslaapzakken en winterslaapzakken kiezen

exped-ultra-slaapzak-winter

Mijn slaapmat

Ik slaap al jaren op slaapmatten van Exped. De Exped Ultra-lijn is zeven centimeter dik, goed geïsoleerd en gevuld met lucht. Op andere matjes heb ik snel last van mijn heupbotten of rug, maar op deze slaap ik heerlijk.  Lees mijn uitgebreide mening in mijn review van Exped Ultra lichtgewicht slaapmat. Ik slaap het grootste deel van het jaar op de Exped Ultra 3R. In de zomer is de lichtere 1R ook voldoende, maar ik heb dus liever minder spullen dan meer. In Schotland ligt ook de 5R, voor mijn extremere winterkampeeravonturen.

Blij mee: 10/10
--> Zie ook mijn blogartikel over lichtgewicht slaapmatten

beste-lichtgewicht-slaapmat

Mijn kussentje

Ik neem standaard een hoofdkussen mee. Ik koos voor de Exped Ultra Pillow in maat M. Hij is heel compact, sterk en lichtgewicht. Helemaal lekker lig ik nooit op zo'n opblaaskussentje. Ik trek er vaak een kledingstuk omheen om hem wat zachter te maken. Zie ook mijn blogartikel Hoofdkussen mee op trektocht? + alternatief

Blij mee: 7/10

Lichtgewicht-hoofdkussen-trektocht

Mijn hygiëneproducten

Ik som niet de hele inhoud van mijn toilettas op, maar ik denk dat deze dingen goed zijn om uit te lichten:

  • plasdoek: de Kula Cloth
  • lichtgewicht schepje om de grote boodschap een begrafenis te geven
  • bio-afbreekbare shampoo of all purpose soap. Ik koop in Nederland vaak van Sea to Summit. In andere landen koop ik wat ik kan vinden.

tips-trektocht-route-schotland

Gratis paklijst

Dit hierboven is geen complete opsomming van alles wat ik meeneem. Ik vond het onzin om over mijn tandenborstel, onderbroek, tekentang en wandelkaarthoes een mini-review te schrijven. Zoek je een voorbeeld van een complete paklijst voor je wandelvakantie? Deze krijg je bij mijn gratis Stappenplan voor je (eerste) meerdaagse wandeltocht.

Reacties