Telefoon opladen voor meerdaagse wandeltocht
Outdoorspullen
paulien@outdoorinspiratie.nl
Outdoorspullen
02/16/2025
2 min

Telefoon opladen tijdens een meerdaagse wandeltocht: zo doe ik dat

02/16/2025
2 min

Hoe laad je je telefoon op tijdens een meerdaagse wandeltocht? Als je in ho(s)tels of op campings slaapt is dat vaak niet zo'n uitdaging. Navigeer je met je telefoon, dan is het wel handig om ook onderweg op te kunnen laden. Wildkampeer je, of slaap je in berghutten zonder oplaadmogelijkheid? Dan moet je sowieso wat beter je oplaadmogelijkheden plannen.

Tip: controleer voor vertrek of je bestemming hetzelfde soort stopcontacten heeft als Nederland. Zo niet, koop dan een wereldstekker. Let bij de aanschaf op het gewicht en de grootte van zo'n stekker. Ik koop liever een specifieke adapter voor het land waar ik heen reis, omdat die vaak lichter en compacter zijn. Zoals deze voor het Verenigd Koninkrijk.

telefoon-opladen-zonder-stroom

Je telefoon opladen tijdens je meerdaagse wandeltocht

Liggen er dorpen of cafés langs je etappes? Bestel daar een lunch of thee met gebak en vraag of je ondertussen je telefoon op mag laden. Ik heb standaard een snellader met compatibele laadkabel mee. Voor Schotland heb ik lokaal een snellaad-blokje gekocht. De meeste horecagelegenheden langs wandelroutes vinden dit geen enkel probleem. Mijn ervaring is wel dat het gewaardeerd wordt als je het even vraagt. Niet alle plekken hebben stopcontacten bij de zitjes, maar in dat geval is opladen achter de bar vaak mogelijk.

Opladen met een zonnepaneel

Ik heb op een aantal meerdaagse wandeltochten een zonnepaneel meegehad om onderweg stroom te 'maken'. Ik gebruikte de SolarBooster 14W zonnepaneel van Xtorm (klik op link voor review). De meeste zonnepanelen die in praktijk genoeg stroom produceren om een telefoon op te laden, wegen ongeveer zoveel als twee exemplaren van mijn favoriete powerbank. Als ik lange dagen wandel krijg ik in de praktijk per dag niet genoeg stroom gegenereerd om mijn telefoon volledig op te laden.

Ik neem tegenwoordig liever twee powerbanks mee in plaats van een zonnepaneel. Ik kan vaak eens per 2 of 3 dagen wel opladen. Is dat niet het geval, dan neem ik alsnog mijn zonnelader mee.

zonnecel-lader-telefoon-opladen-meerdaagse-wandeltocht

Neem een lichtgewicht powerbank mee op je meerdaagse wandeltocht

Ik ben groot fan van de Nitecore NB10000 Gen3 ultralichtgewicht carbon fiber powerbank. Deze heeft een heel gunstige verhouding energieopslag versus gewicht en volume. Wel zijn deze powerbanks kwetsbaarder dan die van bijvoorbeeld Xtorm (type rugged). Die van Xtorm zijn dan wel weer aanzienlijk zwaarder en groter.

Ik neem twee powerbanks van 10.000 mAh mee in plaats van één met 20.000 mAh. Die van 10.000 mAh zijn compacter, waardoor ik makkelijker ook tijdens het lopen op kan laden met de powerbank in het heupvak van mijn rugzak. Bovendien loop ik zo minder risico: gaat de powerbank kapot, dan kan ik op de andere terugvallen.

telefoon-opladen-meerdaagse-wandeltocht

Mijn powerbanks opladen doe ik met snelladers in horeca onderweg, stations of logeeradressen. Ik neem twee losse snelladers en oplaadkabels mee, zodat ik de twee powerbanks tegelijk op kan laden. Dat gaat sneller dan één 20.000 mAh opladen.

Ik neem meestal twee powerbanks mee. Moet ik onderweg ook video's maken voor mijn werk en/of kom ik weinig oplaadpunten tegen, dan neem ik er soms drie of vier mee. Ik kan mijn telefoon met elke 10.000 mAh powerbank 1,5 keer opladen.

powerbank-opladen-meerdaagse-wandeltocht

Tip: neem altijd een back-up voor je telefoon mee

Smartphones, powerbanks en laders blijven kwetsbaar, dus zorg dat je onderweg niet afhankelijk van ze bent. Neem voor navigatie ook kaart en kompas mee en neem in afgelegen gebied een tweede telefoon (oude Nokia bijvoorbeeld) of een gps-apparaat met noodknop mee bijvoorbeeld.

Reacties